Tartan Day – 6 – 13 kwietnia

Od 6 do 13 kwietnia obchodzi się w Szkocji (i na całym świecie) TARTAN DAY. Celebracja dotyczy podpisania “Declaration of Arbroath” w 1320 roku – dokument uznał suwerenność Szkocji, miał również wpływ na formę Deklaracji Niepodległości w USA.

Declaration of Arbroath (1320)

To wyjątkowe święto dla emigrantów szkockiego pochodzenia, szczególnie Amerykanów. Na świecie jest 50 milionów emigrantów, którzy deklarują szkockie pochodzenie, wielu z nich mieszka właśnie w USA i Kanadzie. Odbywają się wówczas znakomite parady i wszelakie wydarzenia związane ze szkocką kulturą i historią. W samej Szkocji eventy odbywają się w Arbroath, Aberdeen, Montrose, Kilmarnock, Stirling, Perth, Glasgo) i oczywiście w Edynburgu.

Tak świętują w USA

 W USA i Kanadzie odbywa się również tzw. “Scotland Week” (3-10 kwietnia), w trakcie którego pobiec można w Scotland Run (Central Park w NY) oraz obchodzi się właśnie Tartan Day. Ten tydzień wykorzystywany jest również przez szkockie instytucje kulturalne do promocji kultury kraju wśród emigrantów. Zachęca się ich do odwiedzenia kraju swojego pochodzenia.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=GJ-Z4E1ui_o]
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=kBFdV-1cyEk]

Kilka linków do poczytania: