Magiczne Cotswolds!

 

COTSWOLDS tour

Magiczne miejsce!

Pełne historii, klimatu, niesamowitej architektury, pięknych ogrodów…

Cotswolds to nazwa regionu (hrabstwa: Oxfordshire i Gloucestershire, Somerset, Wiltshire, Warwickshire, Worcestershire) wzgórz wapiennych – obejmuje długość 145 km i szerokość 40 km. Tutaj pozyskuje się budulec, tzw. kamień z Cotswolds. Tutaj swoje źródło ma rzeka Tamiza, wszędzie można spotkać owce. Cotswolds to kilka miasteczek i kilkanaście wsi, które sprawiają wrażenie jakby zatrzymały się w czasie kilkaset lat temu. To pozorne, ponieważ bardzo mocno rozwinęła się tutaj turystyka – nie jest to jednak turystyka dla biednych ludzi. Małe hoteliki w tzw. cottages mocno sobie liczą za nocleg, natomiast nie można odmówić regionowi uroki i ceny nikogo nie dziwią. Jeśli chcesz kupić nieruchomość w Cotswolds – proszę bardzo! Musisz się jednak przygotować na co najmniej 400 tys. GBP + drugie tyle na remont:)

Uparłam się, by zobaczyć Cotswolds oraz kilka wybranych szczególnie miejsc. Szukałam najtańszych sposobów zwiedzenia regionu – wynajem samochodu (najsłabsza opcja jeśli nie umie się jeździć lewą stroną – dla krajowców jednak najlepsza, gdyż Cotswolds właśnie tak powinno się zwiedzać). Autobusy odpadały – słabe połączenia, a jeśli już, to na pewno nie w weekend, kiedy akurat chciałam jechać. Naczytałam się recenzji na Tripadvisor i różnych innych forach, jednak doszłam do wniosku, że najłatwiej jest wykupić po prostu zorganizowaną wycieczkę. Po porównaniu oferty kilku firm, stwierdziłam, że najlepiej zamówić wycieczkę tutaj: http://www.cotswold-roaming.co.uk/ Akurat dobrze, że trafiłam w dobrym czasie, bo właściciel w 2014 roku zamyka firmę, ponieważ przechodzi na emeryturę! Muszę przyznać, że pan, który nas woził i był przewodnikiem, naprawdę miał dużą wiedzę i opracował wycieczkę tak, by w maksymalnie krótkim czasie pokazać nam jak najwięcej w Cotswolds – o to właśnie chodziło: by odwiedzić w ciągu jednego dnia maksymalną ilość miejsc.

Trasa wycieczki

Burford
Taynton
Great Barrington
Little Barrington
Great Rissington
Bourton – on – the – Water (przystanek – 45 minut)
Lower Slaughter (20 minut przerwy)
Upper Slaughter
Windrush Valley
Naunton
Snowshill
Chipping Campden (1,5 – godzinna przerwa na zwiedzanie i obiad)
Broadway (25 minut przerwy)
Stanton
Stanway
Stow – on – the – Wold (45 minut przerwy)
Chipping Norton
Woodstock

Koszt: 45 GBP, ale naprawdę warto!

 

 

Tak w Cotswolds wygląda “nowe” budownictwo. Z racji tego, że wszystkie cottages są zabytkowe, jeżeli ktoś chce wybudować nowy dom, musi oczywiście zrobić to wg pewnych reguł i z konkretnych materiałów. Kamień w starych domach był pozyskiwany naturalnie, ten nowy jest już “wytwarzany” przez ludzi. Istnieją jednak pewne normy, którym należy się podporządkować, jeśli chce się mieszkać w Cotswolds.

 Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, świetnie o tym opowiada program w telewizji Domo+ “Ucieczka na wieś (Escape to the country)” –  oryginalnie w BBC Two. Bardzo często można obejrzeć program o bogatych ludziach, chcących kupić lub remontujących dom w regionie Cotswolds.

obejrzyj odcinek o Cotswolds

Bourton – on – the – Water

 To właśnie kontrast pomiędzy “starym” a “nowym

Muszę przyznać, że to chyba najpiękniejszy jesienny dzień jaki widziałam.

Nasza podróż kończyła się przejazdem przez Woodstock. Warto się tam zatrzymać i zwiedzić Blenheim Palace: www.blenheimpalace.com/‎ To chyba największy (lub drugi, nie pamiętam), możliwy obecnie do zwiedzenia pałac. Urodził się tam i wychował sir Winston Churchill.

W związku z tym, że niestety firma, z którą jechałam, kończy swoją działalność, podrzucam kilka przydatnych linków, na których można zamówić podobną wycieczkę:

http://www.evanevanstours.co.uk/cotswold-castle-tours.htm

http://www.viator.com/London-tourism/Cotswolds-Tours-from-London/d737-t3534

http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g186281-d1972281-Reviews-Tour_the_Cotswolds-Cotswolds_Gloucestershire_England.html

http://www.premiumtours.co.uk/tours/tour/cotswolds-tours.id53.html

Jak znalazłam Cotswolds i jak zakochałam się w tym miejscu? Przez PINTEREST!