Muzeum Zamkowe w Pszczynie, perła Dolnego Śląska – to jedno z moich ulubionych miejsc. Zapraszam Was dzisiaj na krótką fotograficzną podróż po Zamku w Pszczynie oraz mieście, które jest tak blisko Krakowa, odkryłam je dopiero teraz. Rynek w Pszczynie jest naprawdę urokliwy – wąskie uliczki, zadbane kamienice, kawiarenki, atmosfera małego historycznego miasteczka… Przy zaplanowanym zwiedzaniu zamku oraz parku, samochód zaparkować można przy Urzędzie Miasta. Stąd już tylko kilka kroków do zamku oraz przepięknego parku, który dalej eksplorować będę podczas kolejnej wycieczki (nie wszystko udało się w jeden dzień, na następny raz zostawiłam sobie Zagrodę Żubrów wraz ze Skansenem – Zagrodą Wsi Pszczyńskiej, Książęcą Bażantarnię ,Stajnie Królewskie oraz centrum Pszczyny i dwa kościoły przy rynku).
Zamek zwiedzałam do godz. 18:00 (wyjątkowe przedłużone godziny otwarcia ze względu na święto, dokładna rozpiska kiedy można zwiedzać tutaj). Uwaga! Samo zwiedzanie wnętrz zamkowych i Zbrojowni zajmuje od 3 do 4 godzin (w zależności od tego jak bardzo zgłębiamy się w temat). Dla tych, którzy nie biegają po wystawach, a czytają opisy, polecam przygotować sobie całe popołudnie. Zwłaszcza, że w skład trasy zwiedzania wchodzi zamkowa ekspozycja oraz wystawy dodatkowe. Ceny są zróżnicowane, możemy sobie wybrać ilość wystaw, które chcemy zobaczyć lub po prostu zakupić bilety na wszystko.
koniecznie wyposażcie się również w bardzo dobrze przygotowany audioguide – cena: 10zł. Lektor mówi wolno, wyraźnie, bardzo ciekawie. Cały cennik zwiedzania dostępny jest tutaj.
WYSTAWY STAŁE:
1. Wnętrza zamku – XIX i XX wiek
Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru po przepięknym westybulu oraz schodach paradnych.
W dalszej części znajdują się przepiękne salony, m.in. salonik księżnej Daisy (Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless) oraz pomieszczenia Apartamentów Cesarza: sypialnia, garderoba, salon dębowy/biblioteka. Wszędzie w pomieszczeniach znajdują się niezwykłe trofea myśliwskie i ślady wielkiej pasji do myślistwa.
Apartamenty cesarskie
Apartamenty Daisy
Pokój gościnny
Biblioteka
2. Zbrojownia
Usytuowana w gotyckich piwnicach, zaprezentowane są tutaj niezwykłe zbiory europejskiego i orientalnego uzbrojenia oraz wyjątkowe obrazy przedstawiające polskich ułanów. W Zbrojowni kończymy zwiedzanie zamku.
3. Gabinet Miniatur.
Bardzo ciekawy dla miłośników sztuki, zapoznać możemy się z portretami z Polskim, Rosji, Austrii, Czech i Anglii. Moją uwagę zwrócił dagerotyp oraz miniatura przedstawiająca Michała Anioła, wykonana techniką włosową na kości – coś pięknego! W Galerii Miniatur otrzymujemy osobny audioguide.

4. Wystawa “Znane i nieznane”.
Wystawa bardzo “eklektyczna”, osobliwa. Zaprezentowano tu wszelkiego rodzaju eksponaty związane z muzeum i jego funkcjonowaniem – przedmioty, które albo były już kiedyś wystawione albo czekały na swoją świetność w magazynach. Zobaczycie tutaj zatem zarówno obrazy, rzeźby, przedmioty codziennego (arystokratycznego użytku), broń, co nieco z japońskiej sztuki (japońskie łoże, stroje japońskie, oficjalne szaty, rysunki związane ze sztuką japońską), biedermaier’owskie szafy, komody, piękny inkrustowany secesyjny stolik.
5. Galeria Portretów.
Jak można się domyślić, to galeria trzech rodów panujących w Pszczynie: Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów.
6. Sala Polska im. Księcia Poniatowskiego
7. Stajnie królewskie
Temat na kolejną wycieczkę, tutaj niestety nie udało mi się dotrzeć, tak samo zwiedzić zagrodę żubrów (było już po 19:00, zagroda czynna jest do 19:00).
WYSTAWY CZASOWE:
1. Arcydzieła Malarstwa Polskiego – do 30 listopada 2016r. / bilet normalny: 5 zł, ulgowy: 3 zł. Bardzo ciekawa wystawa, znajdują się tutaj m.in. obrazy Malczewskiego, Chełmońskiego, polecam!
Co warto zwiedzić w okolicy Pszczyny?
Zamek Myśliwski w Promnicach
Zagroda Żubrów w Pszczynie