Kaplica Całunu Turyńskiego

 

Kaplica Całunu Turyńskiego znajduje się z boku katedry Metropolitalnej św. Jana Chrzciciela w Turynie (Duomo Di Torino). To właśnie tutaj przetrzymywany jest Całun Turyński, święta relikwia chrześcijaństwa i kontrowersyjny do tej pory dla niektórych artefakt. Mroczna aura kaplicy zachwyciła mnie od samego początku, ciężko nie poczuć tutaj atmosfery świętości i doniosłości (nawet jeśli nie jest się specjalnie wierzącym). To miejsca wywiera ogromne wrażenie! Udało mi się odwiedzić je w lutym 2020 roku, tuż przed nieszczęsną pandemią, która uziemiła nas wszystkich w domach i zablokowała wszelkie podróże. To właśnie Turyn i Mediolan znalazły się jako ostatnie na mojej trasie przed pandemią.

Sam całun nie jest wystawiony dla zwiedzających (poza wyjątkowymi okazjami – ostatnie wystawienie odbyło się w święta wielkanocne – ku pokrzepieniu serc w trakcie pandemii). Obecnie znajduje się z boku katedry, wcześniej jednak przechowywany był w prezbiterium kaplicy zbudowanej w XVII wieku przez księcia Sabaudii Emanuela Filiberta. Do spalonej kaplicy można dostać się zwiedzając Pałac Królewski.

Kaplica Całunu Turyńskiego

Kaplica Całunu Turyńskiego

To właśnie tutaj przez ponad 300 lat przechowywany był całun turyński. Nie da się ukryć, iż było to godne miejsce na przechowywanie tego typu relikwii.

 

Kaplica łączy się bezpośrednio z niektórymi komnatami Pałacu Królewskiego i apsydą katedry św. Jana Chrzciciela. Zaprojektowana została przez Guarino Guariniego.

W 1997 roku (kiedy to całun przechowywany był w kaplicy) wnętrza strawił pożar, który zniszczył kaplicę i część Pałacu Królewskiego. Całun został jedynie lekko nadpalony, ale dzięki temu, iż umieszczony był w specjalnej skrzyni, przetrwał to bardzo groźne wydarzenie.
Przebywanie we wnętrzu tej kaplicy powoduje ciarki na plecach – szczególnie kiedy widzi się zniszczenia, jakich dokonał pożar. Mroczne wrażenie potęguje wszechobecny czarny marmur i niesamowita kopuła kaplicy.

 

Miejsce to zostało ponownie otwarte dla zwiedzających w 2018 roku – po 21 latach intensywnej renowacji.

 

 

Wnętrze katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie.

 

 

To właśnie tutaj (po prawej) aktualnie przechowywany jest całun turyński.