Magiczne Cotswolds!

 

COTSWOLDS tour

Magiczne miejsce!

Pełne historii, klimatu, niesamowitej architektury, pięknych ogrodów…

Cotswolds to nazwa regionu (hrabstwa: Oxfordshire i Gloucestershire, Somerset, Wiltshire, Warwickshire, Worcestershire) wzgórz wapiennych – obejmuje długość 145 km i szerokość 40 km. Tutaj pozyskuje się budulec, tzw. kamień z Cotswolds. Tutaj swoje źródło ma rzeka Tamiza, wszędzie można spotkać owce. Cotswolds to kilka miasteczek i kilkanaście wsi, które sprawiają wrażenie jakby zatrzymały się w czasie kilkaset lat temu. To pozorne, ponieważ bardzo mocno rozwinęła się tutaj turystyka – nie jest to jednak turystyka dla biednych ludzi. Małe hoteliki w tzw. cottages mocno sobie liczą za nocleg, natomiast nie można odmówić regionowi uroki i ceny nikogo nie dziwią. Jeśli chcesz kupić nieruchomość w Cotswolds – proszę bardzo! Musisz się jednak przygotować na co najmniej 400 tys. GBP + drugie tyle na remont:)

Uparłam się, by zobaczyć Cotswolds oraz kilka wybranych szczególnie miejsc. Szukałam najtańszych sposobów zwiedzenia regionu – wynajem samochodu (najsłabsza opcja jeśli nie umie się jeździć lewą stroną – dla krajowców jednak najlepsza, gdyż Cotswolds właśnie tak powinno się zwiedzać). Autobusy odpadały – słabe połączenia, a jeśli już, to na pewno nie w weekend, kiedy akurat chciałam jechać. Naczytałam się recenzji na Tripadvisor i różnych innych forach, jednak doszłam do wniosku, że najłatwiej jest wykupić po prostu zorganizowaną wycieczkę. Po porównaniu oferty kilku firm, stwierdziłam, że najlepiej zamówić wycieczkę tutaj: http://www.cotswold-roaming.co.uk/ Akurat dobrze, że trafiłam w dobrym czasie, bo właściciel w 2014 roku zamyka firmę, ponieważ przechodzi na emeryturę! Muszę przyznać, że pan, który nas woził i był przewodnikiem, naprawdę miał dużą wiedzę i opracował wycieczkę tak, by w maksymalnie krótkim czasie pokazać nam jak najwięcej w Cotswolds – o to właśnie chodziło: by odwiedzić w ciągu jednego dnia maksymalną ilość miejsc.

Trasa wycieczki

Burford
Taynton
Great Barrington
Little Barrington
Great Rissington
Bourton – on – the – Water (przystanek – 45 minut)
Lower Slaughter (20 minut przerwy)
Upper Slaughter
Windrush Valley
Naunton
Snowshill
Chipping Campden (1,5 – godzinna przerwa na zwiedzanie i obiad)
Broadway (25 minut przerwy)
Stanton
Stanway
Stow – on – the – Wold (45 minut przerwy)
Chipping Norton
Woodstock

Koszt: 45 GBP, ale naprawdę warto!

 

 

Tak w Cotswolds wygląda “nowe” budownictwo. Z racji tego, że wszystkie cottages są zabytkowe, jeżeli ktoś chce wybudować nowy dom, musi oczywiście zrobić to wg pewnych reguł i z konkretnych materiałów. Kamień w starych domach był pozyskiwany naturalnie, ten nowy jest już “wytwarzany” przez ludzi. Istnieją jednak pewne normy, którym należy się podporządkować, jeśli chce się mieszkać w Cotswolds.

 Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, świetnie o tym opowiada program w telewizji Domo+ “Ucieczka na wieś (Escape to the country)” –  oryginalnie w BBC Two. Bardzo często można obejrzeć program o bogatych ludziach, chcących kupić lub remontujących dom w regionie Cotswolds.

obejrzyj odcinek o Cotswolds

Bourton – on – the – Water

 To właśnie kontrast pomiędzy “starym” a “nowym

Muszę przyznać, że to chyba najpiękniejszy jesienny dzień jaki widziałam.

Nasza podróż kończyła się przejazdem przez Woodstock. Warto się tam zatrzymać i zwiedzić Blenheim Palace: www.blenheimpalace.com/‎ To chyba największy (lub drugi, nie pamiętam), możliwy obecnie do zwiedzenia pałac. Urodził się tam i wychował sir Winston Churchill.

W związku z tym, że niestety firma, z którą jechałam, kończy swoją działalność, podrzucam kilka przydatnych linków, na których można zamówić podobną wycieczkę:

http://www.evanevanstours.co.uk/cotswold-castle-tours.htm

http://www.viator.com/London-tourism/Cotswolds-Tours-from-London/d737-t3534

http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g186281-d1972281-Reviews-Tour_the_Cotswolds-Cotswolds_Gloucestershire_England.html

http://www.premiumtours.co.uk/tours/tour/cotswolds-tours.id53.html

Jak znalazłam Cotswolds i jak zakochałam się w tym miejscu? Przez PINTEREST!

16 comments Add yours
  1. Zdjęcia Oxfordu obłędne. Szczególnie ta Katedra. Ale Kasia Waleczna ma oko do zdjęć. Takie miejsca piękne zobaczyłaś, że ja oglądając je jestem po prostu chora. Magia magia i jeszcze raz magia. Pozdrawiam :)

  2. Zdjęcia Oxfordu obłędne. Szczególnie ta Katedra. Ale Kasia Waleczna ma oko do zdjęć. Takie miejsca piękne zobaczyłaś, że ja oglądając je jestem po prostu chora. Magia magia i jeszcze raz magia. Pozdrawiam :)

  3. Właśnie taką Wielką Brytanię chcę zobaczyć, jak już uda mi się tam wybrać. Klimaty niczym z “Dumy i uprzedzenia” a ja mam zdecydowaną słabość do Jane Austin i jej powieści 😉 Cudowne zdjęcia !

  4. Uwielbiam Anglię, za malownicze krajobrazy, za owce i oczywiście za wspaniałą architekturę. Cotswolds planuje odwiedzić w przyszłym roku i Twój wpis bardzo mi się przyda. Dziękuję :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *